حدود 1000 تن از دانشجویان دختر و پسر آموزشكده‌های فنی و حرفه‌ای در مقطع كاردانی كه عمدتا از دانشكده‌های شمسی‌پور، شریعتی و انقلاب اسلامی بوده‌اند صبح یكشنبه در مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع كردند. دانشجویان شعارهای «دانشجو می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد»، «حتی اگر بمیریم، حق خود را می‌گیریم»، «پول نداریم چکار کنیم، دانشگاه‌رو رها کنیم»، «دانشگاه دولتی حق مسلم ماست»،«ای وکلای ملت،حمایت،حمایت» سر می‌دادند. دانشجویان تجمع كننده از نمایندگان خواستند تا برای حذف سهمیه داوطلبان آزاد كنكور كاردانی به كارشناسی تلاش خود را انجام دهند.  این تجمع درحالی صورت می‌گیرد كه هفته گذشته نیز حدود 200 تن از دانشجویان دختر آموزشكده‌های فنی و حرفه‌ای نیز در مقابل مجلس شورای اسلامی برای تحقق خواسته‌های خود درباره حذف سهمیه داوطلبان آزاد كنكور كاردانی به كارشناسی تجمع كرده بودند. دانشجویان مذكور به دلیل آنكه حذف سهمیه داوطلبان آزاد كنكور كاردانی به كارشناسی دانشگاه‌های سراسری، منتفی شدن ثبت‌نام كنكور كاردانی پیوسته، توهین به مدرك فنی حرفه‌ای توسط مسئولین و نیز به بن‌بست رسیدن فعالیت‌های قانونی این دانشجویان مذكور در راستای اعتراض می‌خواندند در مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع و از وكلای‌ خود در مجموعه بهارستان خواستند تا به مشكلات‌شان در این زمینه‌ها رسیدگی كنند.
یکی از این دانشجویان در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، اظهار داشت: تا پیش از این فارغ‌التحصیلان سازمان فنی و حرفه‌ای در مقطع کاردانی امکان حضور در آزمون کارشناسی ناپیوسته را داشتند اما اخیرا اعلام شده که مدارک ما را برای شرکت در این آزمون معتبر نمی‌دانند. به گفته وی ظرفیت پذیرش دانشجویان کاردانی سازمان فنی و حرفه‌ای به فرهنگیان واگذار شده و به این ترتیب دانشجویان فنی و حرفه‌ای از حضور در دانشگاه‌های دولتی و روزانه بازمانده‌اند. این دانشجو می‌گفت: در چنین شرایطی فقط در آزمون دانشگاه آزاد و غیرانتفاعی می‌توانند شرکت کنند که هزینه هنگفتی به دنبال دارد.

پس از اینکه نمایندگان دانشجویان با جناب آقای عباسپور و ابوترابی "نایب رئیس مجلس" دیدار داشتند بیان داشتند که حذف سهمیه های آزاد سه سال باید طول بکشد. در حالیکه دانشجویان با شعار "تعهد،تعهد" خواستار تعهد نمایندگان مجلس به دانشجویان شدند.

 

خبرگزاری فارس : اجبار به ادامه تحصیل در آموزش عالی با جیب خالی

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاه خبرگزاری فارس، 12/12 سال 88 یعنی چیزی حدود 5 روز پیش حدود 200 نفر از دانشجویان آموزشكده‌های فنی و حرفه‌ای در مقطع كاردانی كه عمدتا از دانشكده شریعتی بودند در سكوت كامل رسانه‌ای، مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع كردند.
البته برخی سایت‌ها و خبرگزاری‌ها چون فارس این تجمع را پوشش خبری دادند، اما اطلاعات كافی در خصوص درخواست این دانشجویان در دست نبود؛ شاید هم این گونه استنباط می‌شد كه این تجمع بیشتر جنبه نمایشی دارد و در همان روز چهارشنبه به پایان خواهد رسید.  اما تجمع این دانشجویان فراتر از یك میتینگ دانشجویی بود. دانشجویان معترض به دلیل حذف سهمیه داوطلبان آزاد كنكور كاردانی به كارشناسی دانشگاه‌های سراسری، منتفی شدن ثبت‌نام كنكور كاردانی پیوسته، توهین به مدرك فنی حرفه‌ای توسط مسئولان و نیز به بن‌بست رسیدن فعالیت‌های قانونی‌اشان در مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع و از وكلای‌ خود در بهارستان می‌خواستند تا به مشكلات‌شان در این زمینه‌ها رسیدگی كنند.
به هر حال تجمع این دانشجویان 4 روز بعد نیز باردیگر تكرار شد تا زوایای دیگری از این مسئله روشن شود، این‌بار تعداد آنها نیز افزایش یافته بود به طوری كه بیش از 500 تن از دانشجویان دختر و پسر آموزشكده‌های فنی و حرفه‌ای در مقطع كاردانی كه عمدتا از دانشكده‌های شمسی‌پور، شریعتی و انقلاب اسلامی در این تجمع شركت كرده بودند. این دانشجویان از نمایندگان خود در خانه ملت می‌خواستند تا برای لغو حذف سهمیه داوطلبان آزاد كنكور كاردانی به كارشناسی در كنكور سراسری تلاش خود را انجام دهند، اما همچنان جزئیات این درخواست مشخص نبود. سومین روز تجمع، 17 اسفند یعنی امروز برگزار شد تا این بار 1000 نفر از دانشجویان این خواسته خود و دیگر دانشجویانی را كه با این مشكل دست به گریبان هستند را مطرح كنند.  یكی از دانشجویان معترض در گفتگو با خبرنگار ما به مهم‌ترین مسئله در خصوص این اعتراض اشاره كرد؛ وی گفت: با حذف مقطع كارشناسی دولتی دانشجویان فرصت ادامه تحصیل در این مقطع را از دست داده و برای ادامه تحصیل ناگزیرند كه به "مؤسسات غیرانتفاعی " و "دانشگاه آزاد " مراجعه كنند.  "این مسئله یعنی آنكه تنها دانشجویانی كه وضعیت مالی مناسبی دارند می‌توانند ادامه تحصیل دهند! و آنهایی كه این گونه نیستند عملا از ادامه تحصیل باز می‌‌مانند "  به گفته این دانشجوی معترض فرصت درس‌خواندن و ادامه تحصیل در این مقطع به فرهنگیان داده شده است، اما روز گذشته عباس‌پور رئیس كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در جمع معترضان حاضر و قول داده كه با وزیر آموزش و پرورش در این زمینه صحبت و زمینه ادامه تحصیل همچون گذشته برای دانشجویان در مقطع كارشناسی دولتی فراهم شود.   
 
نظر سازمان سنجش در این خصوص چیست؟
ابراهیم خدایی معاون سازمان سنجش آموزش كشور در گفتگو با خبرنگار حوزه دانشگاه خبرگزاری فارس درباره تجمع دانشجویان كاردانی با بیان این‌كه سازمان سنجش سازمانی مجری است، افزود: دانشجویان كاردانی كه امروز دوشنبه در مقابل مجلس تجمع كرده‌اند دانشجویان مقطع كاردانی هستند كه به حذف مقطع كارشناسی دولتی در برخی از رشته‌ها اعتراض دارند.  وی گفت: وزارت آموزش و پرورش در اقدامی ظرفیت پذیرش در آموزشكده‌های فنی و حرفه‌ای را صفر اعلام كرده است و بر همین اساس تعدادی از دانشجویان كاردانی اعتراض دارند.  خدایی در پایان گفت:‌ این دانشجویان نسبت به ادامه تحصیل و آینده شغلی خود نگران هستند اما در این میان سازمان سنجش مسئول نیست بلكه این دانشگاه‌ها هستند كه ظرفیتی برای پذیرش دانشجو اعلام نكرده‌اند.

 

حذف سهمیه روزانه و شبانه

دانشکده شمسی پور تهران

آموزشکده شهید شمسی پور تهران