تبلیغات
آموزش كامپیوتر//آموزش اینترنت//آموزش هک//جدید ترین عکسهای روز دنیا//مدل لباس - جدیدترین پیشرفت‌های کامپیوتری برای معلولان
تماس با هاست فایو در هر لحظه

جدیدترین پیشرفت‌های کامپیوتری برای معلولان

نویسنده :محمد عبدالهی
تاریخ:دوشنبه 16 آذر 1388-07:56 ب.ظ

16  آذر 1388 - این روزها دیگر تكنولوژی به جزئی جدانشدنی از زندگی و فعالیت‌های روزمره اغلب ما تبدیل شده است.

در واقع تكنولوژی و كاربردهای مختلف آن در سال‌های اخیر برای كاربران و علاقه‌مندانش نقش یك كاتالیزور را در امور مختلف بازی می‌كند تا به این ترتیب كارها با سرعت و راحتی بیشتر انجام شوند. برای بعضی دیگر، اما تكنولوژی هم مانند روزگار شكل متفاوتی دارد؛ همان‌هایی كه شرایط فیزیكی متفاوتی هم دارند و زندگی را طور دیگری تجربه می‌كنند. برای این دسته از افراد تكنولوژی و كاربردهای آن به مثابه یك همراه همیشگی و فرصتی برای تجربه‌های جدید است. درست به همین دلیل هم در عصر ارتباطات، تكنولوژی می‌تواند نقش موثری در ارتقای كیفیت زندگی افراد معلول و ناتوان داشته باشد...........
16 آذر 1388 - این روزها دیگر تكنولوژی به جزئی جدانشدنی از زندگی و فعالیت‌های روزمره اغلب ما تبدیل شده است.

در واقع تكنولوژی و كاربردهای مختلف آن در سال‌های اخیر برای كاربران و علاقه‌مندانش نقش یك كاتالیزور را در امور مختلف بازی می‌كند تا به این ترتیب كارها با سرعت و راحتی بیشتر انجام شوند. برای بعضی دیگر، اما تكنولوژی هم مانند روزگار شكل متفاوتی دارد؛ همان‌هایی كه شرایط فیزیكی متفاوتی هم دارند و زندگی را طور دیگری تجربه می‌كنند. برای این دسته از افراد تكنولوژی و كاربردهای آن به مثابه یك همراه همیشگی و فرصتی برای تجربه‌های جدید است. درست به همین دلیل هم در عصر ارتباطات، تكنولوژی می‌تواند نقش موثری در ارتقای كیفیت زندگی افراد معلول و ناتوان داشته باشد.

همین چند روز پیش روز جهانی معلولان بود. آن‌ها حالا دیگر بر اساس آمار جهانی جمعیتی در حدود 650 میلیون نفر در تمام كشورهای جهان دارند. با این اوصاف این جامعه نه چندان كوچك برای دسترسی راحت‌تر به اینترنت و امكانات ارتباطی نیاز به محصولات و خدمات ویژه‌ای دارند.


شركت‌ها و فناوری‌های پیشگام
كارشناسان معتقدند كه بزرگ‌ترین و مهم‌ترین مشكلات این افراد برای استفاده از محصولات دیجیتال نوع طراحی آن‌ها است. «آلن گیس»، یكی از كارشناسان موسسه تحقیقاتی ناتوانی و توانبخشی در این مورد می‌گوید: «شركت‌های بزرگ و فعال در عرصه تكنولوژی می‌توانند آغازگر طراحی و تولید محصولات مخصوص معلولان باشند؛ محصولاتی ویژه با قابلیت‌ها و امكانات خاص برای دسترسی بهتر آن‌ها به فناوری‌های روز دنیا».

با این اوصاف است كه محصولات و دستگاه‌هایی مانند كامپیوترهای شخصی مجهز به فرمانبر‌های صوتی با استقبال معلولان روبه‌رو شده و می‌توانند به تولید انبوه برسند. در میان شركت‌های بزرگ تكنولوژی Apple گویا یك بار دیگر پیشگام بوده است. این شركت سال‌هاست كه به خاطر طراحی محصولاتی با كاربری آسان در میان كاربران سرتاسر دنیا محبوبیت پیدا كرده است. در همین راستا هم این شركت در سال‌های اخیر اقدام به طراحی نرم‌افزارهای ویژه معلولان برای استفاده از كامپیوترهای شخصی كرده است. بهترین نمونه از فعالیت‌های Apple برای معلولان نرم‌افزار جدید كنترل صوتی در گوشی موبایل iPhone این شركت است. این قابلیت به كاربرانش این امكان فرمانبر صوتی را می‌دهد یا حتی می‌تواند به سوالات آن‌ها درباره امكانات مختلف گوشی هم به صورت صوتی پاسخ بدهد.

محصولاتی مانند این نرم‌افزار معمولا با اقبال عمومی هم مواجه می‌شوند تا جایی كه شركت تولیدكننده نرم‌افزار Nuance Communication هم به تازگی یك نرم‌افزار جدید را به بازار معرفی كرده است كه نوعی فرمانبر صوتی بوده كه امكان تایپ با كامپیوتر را به افراد معلول و ناتوان می‌دهد.
در روزهای اخیر هم شركت Amazon از قابلیت‌های مشابه این نرم‌افزارها در كتابخوان الكترونیكی kindle خود استفاده كرده است. این روند در سال‌های اخیر به اندازه‌ای سرعت گرفته است كه حتی شركت خودرو سازی Ford Motor هم به تازگی از تولید خودروهای الكترونیكی ویژه معلولان خبر داده است. این در حالی است كه شركت‌های دیگری هم هستند كه خیلی تخصصی‌تر به ایده‌هایی برای تولید محصولات خاص برای افراد خاص فكر می‌كنند. شركت Mattel هم یكی از این شركت‌ها است كه به تازگی یك بازی كامپیوتری به نام Mindflex ویژه را برای معلولان مبتلا به فلج پا طراحی و تولید كرده است كه برای كنترل و ادامه بازی از امواج مغزی این افراد استفاده می‌كند. این بازی با قیمت مناسب 80 دلار در بازار عرضه شده و فروش خوبی را هم نصیب تولیدكننده‌اش كرده است.


تولید محصولات دیجیتال مخصوص معلولان در این سال‌ها آنقدر رونق پیدا كرده است كه حالا دیگر به عنوان یك فرصت سرمایه‌گذاری هم مطرح شده است. «دونالد ای نورمن»، معاون سابق بخش تكنولوژی‌های پیشرفته در شركت Apple در این مورد می‌گوید: «شركت‌های مختلف می‌توانند به فرآیند طراحی محصولات ویژه برای معلولان به عنوان یك فرصت افزایش درآمد و فروش نگاه كنند. دلیل این موضوع هم مشخص است؛ بسیاری از قابلیت‌های موجود در این محصولات می‌توانند برای بعضی از كاربران معمولی هم مورد توجه بوده و كاربردی باشند». او در ادامه به تكنولوژی VoiceOver شركت Apple اشاره می‌كند كه در اواخر دهه 1980 و زمانی كه این شركت به فكر جهانی كردن كامپیوترهای Mac خودش بوده، ارائه شد. این قابلیت در چرخه‌های طراحی و تولید فنی برای شرح محصولات مختلف از قیچی گرفته تا گوشی‌های موبایل مورد استفاده قرار می‌گرفت و به تدریج آنقدر رایج شد كه كاربران مختلف از هر سن و موقعیت فیزیكی می‌توانستند از آن استفاده كنند. به این ترتیب بود كه این قابلیت در سال 2006 به عنوان یك استاندارد برای كامپیوترهای این شركت پذیرفته شد و فروش این محصولات را تا حد قابل توجهی افزایش داد. با استفاده از این امكان كامپیوترهای Apple هر چیزی را كه با استفاده از نشانگر مشخص می‌شدند از متنی ساده در یك صفحه اینترنتی گرفته تا اعداد در متن‌های آماری را با صدایی طبیعی برای كاربرانش می‌خواند.

این تكنولوژی حالا به محصولات جدید این شركت مانند iPhone هم رسیده است. تكنولوژی‌های مشابه این فناوری هم این روزها در بسیاری از محصولات پرفروش بازار محصولات دیجیتال به كار می‌روند كه شاید آشنا‌ترین نمونه آن‌ها قابلیت صحبت با موبایل‌های به صورت دست آزاد در اغلب گوشی‌های موبایل بازار باشد. حتی پرفروش‌ترین دستگاه‌های GPS هم این روزها مجهز به كاربری‌هایی مانند فرمانبرهای صوتی هستند.


جدیدترین محصولات ویژه
در واقع به تمام این دلایل است كه تولید محصولات دیجیتال ویژه برای افراد ناتوان و معلول رونق گرفته و محصولات جدید به تدریج وارد این بازار می‌شوند. با این همه اما جدیدترین محصولات دیجیتال برای معلولان در بازارهای جهانی عبارتند از:


ماوسی برای لمس اینترنت: این ماوس جالب را شركتی به نام
Tactile World طراحی و تولید كرده است كه امكان انجام راحت‌تر كارهای اداری را به افراد نابینا می‌دهد. این ماوس در واقع دارای دو سطح مجهز به 16 كلید مختلف در هر كدام است كه قابلیت كار با اینترنت، استفاده از برنامه‌های واژه‌پرداز و حتی ردگیری نمودارها و گراف‌ها را در اختیار این افراد قرار می‌دهد. این شركت همچنین همراه با این ماوس نرم‌افزاری را هم برای ترجمه متون نمایش داده شده در نمایشگر كامپیوتر به صورت خط بریل برای این افراد عرضه كرده است. این ماوس در حال حاضر با قیمت 695 دلار در بازار عرضه شده است و به فروش می‌رسد.


كتابخوان سخنگو: این كتابخوان الكترونیكی جدید امكان تبدیل متن‌های چاپی به متن‌های دیجیتال و خواندن آن‌ها با صدای بلند را داشته و از یك دوربین عكاسی 5 مگاپیكسلی هم برای عكس گرفتن از متن‌های چاپ شده بهره می‌برد. این دستگاه دارای حافظه 2 گیگابایتی بوده و از پردازنده Atom این شركت هم استفاده می‌كند. این محصول اخیرا با قیمت 1500 دلار روانه بازار شده است.


Nokia N82 برای افراد نابینا: شركت بزرگ Nokia در ماه‌های اخیر با همكاری شركتی به نامK-NFB Reading Technology امكانات ویژه‌ای را به یكی از پر طرفدارترین گوشی‌های سری N خود اضافه كرده است تا به این ترتیب كاربران نابینا بتوانند از نرم‌افزارهای تشخیص واژه و سخنگو آن بهره برده و استفاده كنند.


ماوس و كیبورد نوری: این محصول كه یك شركت چینی آن را با نام Lomak به بازار معرفی كرده است و به صورت یك دستگاه مجزا به كامپیوترهای شخصی متصل شده و با استفاده از بخشی كه روی سر كاربر قرار می‌گیرد امواج مغزی آن را دریافت كرده و امكان كنترل نشانگر را به كاربر خود می‌دهد.


نمایشگری با یك نقطه: این نمایشگر كه با مدل MyTobii P10 به بازار معرفی شده، برای افراد مبتلا به بیماری‌های اعصاب مانند ام‌اس طراحی و تولید شده است. این دستگاه در واقع یك نمایشگر 15 اینچی همراه با یك كامپیوتر و یك دستگاه كنترل چشم است. به این ترتیب كاربران كافی است روبه‌روی این دستگاه نشسته و به نقطه‌ای كه روی آن قرار دارد خیره شوند تا از این طریق بتوانند نشانگر كامپیوتر را كنترل كرده و با آن كار كنند.


نوع مطلب : فناوری اطلاعات 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
How do you prevent Achilles tendonitis?
دوشنبه 30 مرداد 1396 01:57 ب.ظ
Very good info. Lucky me I discovered your blog by accident (stumbleupon).
I have bookmarked it for later!
manicure
چهارشنبه 23 فروردین 1396 04:15 ق.ظ
Greetings from Ohio! I'm bored to death at work so I decided to check out your
website on my iphone during lunch break. I love the knowledge you present here and can't
wait to take a look when I get home. I'm surprised
at how fast your blog loaded on my phone .. I'm not
even using WIFI, just 3G .. Anyhow, good site!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
Admin Logo
themebox Logo